Kategorie
Zdrowa kuchnia

Kimchi – tradycyjna potrawa kuchni koreańskiej

Miłośnicy dań azjatyckich z pewnością znają kimchi – są to kiszone warzywa, jedno z tradycyjnych dań kuchni koreańskiej. Nieco różni się od polskich kiszonek, ma pikantny i nieco mniej kwaśny smak. Przepisów na kimchi jest blisko 100 – każdy jest oryginalny i może różnić się proporcjami warzyw, a także różnorodnymi dodatkami. Co ważne, danie można w prosty sposób przygotować w domu.

Jak przygotować kimchi w domu?

Do przygotowania domowego kimchi należy dokładnie umyć i pokroić około 1 kilogram kapusty pekińskiej, którą następnie przez godzinę moczy się w osolonej wodzie. Kapustę następnie należy odcedzić i wymieszać ją z poszatkowaną marchewką, porem, cebulą, czosnkiem. Do kimchi można również dodać imbir czy owoce morza – jest wiele przepisów, dlatego można je dopasować do własnych preferencji. Niezbędna będzie również oryginalna przyprawa do kimchi, którą w formie pasty należy połączyć z warzywami. Przyprawę do kimchi można kupić w gotowej formie – zawiera ona w odpowiednich proporcjach pikantną paprykę, chili, imbir, czosnek, sos sojowy, sól. Tak przygotowane kimchi należy przechowywać w szczelnym pojemniki w temperaturze pokojowej – po 2 dniach można przełożyć je do lodówki, a samo danie będzie nadawało się do spożycia.


Jak jeść kimchi?

Kimchi można traktować jako przystawkę rozbudzającą apetyt i wspomagającą proces trawienia – warto co jakiś czas włączyć ten składnik do diety. Można podawać go na talerzykach posypując świeżym szczypiorkiem i nasionami sezamu. Dobrze smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno. Kimchi (https://planteon.pl/przyprawy-swiata/mieszanki-przypraw/przyprawa-do-kimchi) może stanowić oryginalny dodatek do dań jednogarnkowych czy składnik orientalnych zup, jest często dodawany do dań z woka czy nawet do…hamburgerów. Jak widać, kimchi ma nie tylko niepowtarzalny smak, ale również wiele zastosowań – można powiedzieć, że jest uniwersalną i do tego zdrową potrawą.