Kategorie
Wyposażenie kuchenne

Czym są gastronomiczne kotły warzelne?

Gastronomiczne kotły warzelne z miesiąca na miesiąc zdobywają coraz większą popularność, ale w dalszym ciągu wiele osób nie wie, do czego one w rzeczywistości służą. W niniejszym artykule można znaleźć odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Co warto wiedzieć?

Profesjonalne kotły warzelne – https://gastronet24.pl/12812-kotly-warzelne to uniwersalne urządzenia, które od wielu lat wykorzystywane są w branży gastronomicznej i garmażeryjnej. Urządzenia tego typu można wykorzystać nie tylko do przygotowywania i podgrzewania potraw płynnych. Gastronomiczne kotły warzelne wykorzystywane są także do produkcji mięs i wędlin. Większość nowoczesnych kotłów gastronomicznych składa się z niezawodnej komory warzelnej, izolacji i specjalnych sterowników, dzięki którym możliwe jest kontrolowanie temperatury.

Jaki typ zasilania?

Największym zainteresowaniem cieszy się kocioł warzelny parowy, który ogrzewany jest parą technologiczną. Wspomniana para wytwarzana jest w specjalnej komorze, z której przedostaje się bezpośrednio do przestrzeni grzejnej. Najdroższym rozwiązaniem są kotły warzelne gazowe, które na szczęście generują najniższe koszty eksploatacji. Wynika to oczywiście z bardzo atrakcyjnej ceny samego gazu. Przy tego typu kotłach zadbać należy dodatkowo o odpowiedni system wentylacji, który służy do odprowadzania spalin. Najtańsze w zakupie są oczywiście kotły elektryczne, ale ich wadą są wysokie koszty eksploatacji.

Na co zwrócić uwagę?

Aby wybrać porządny kocioł warzelny należy zwrócić uwagę na to, czy zbiornik i pokrywa są porządnie izolowane. Bez solidnej izolacji niestety istnieje duże ryzyko poparzenia podczas pracy przy kotle. Wspomniane powyżej sterowniki ułatwiają nie tylko kontrolowanie temperatury, ale również umożliwiają jej zmianę w trakcie gotowania. Kolejnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę jest również maksymalna pojemność.