Kategorie
Zdrowa kuchnia

Wędliny bez konserwantów – jakość dobra z natury

Zdrowe odżywianie wymaga dokładnego kontrolowania etykiet produktów. Niestety, nie wszystkie wędliny znajdujące się na sklepowych półkach są dobrym dodatkiem do diety. Na szczęście, coraz więcej marek oferuje naturalne wędliny paczkowane, które nie zawierają szkodliwych składników.

Wędliny w zdrowej diecie

Zbilansowana dieta powinna zawierać wszystkie składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Podstawą zdrowego żywienia są duże ilości warzyw oraz owoców, a także produktów pełnoziarnistych i nabiału. Mięsa i ich produkty, w tym również wędliny, powinny być spożywane w ilości nie większej niż 0,5 kg tygodniowo.

Osoby jedzące mięso powinny pamiętać o tym, że w zdrowej diecie większe znaczenie ma jego jakość, a nie ilość. Właśnie dlatego warto postawić na wędliny bez konserwantów Tarczyński, które nie zawierają szkodliwych dla organizmu człowieka związków.

Nie każda wędlina to dobry zakup

Do produkcji wędlin stosuje się różne dodatki, które często mają na celu przedłużenie ich trwałości, ale również poprawę wyglądu czy zwiększenie wydajności produkcji.

Stabilizatory, substancje zagęszczające, wzmacniacze smaku, konserwanty jak azotany, azotyny, dodatkowe białka wypełniające, na przykład sojowe, sztuczne barwniki – to tylko niektóre nieproszone składniki w dobrej jakości wędlinie. Warto więc wyeliminować je z diety, ponieważ ich duże spożycie może prowadzić do wielu dolegliwości, w tym także zwiększonego ryzyka nowotworów.

Naturalne wędliny bez konserwantów

Dzisiaj w sklepach coraz częściej można zobaczyć naturalne wędliny paczkowane. Są to głównie wędliny wieprzowe, drobiowe – z kurczaka oraz z indyka, salami, szynki, kiełbasy podsuszane, dlatego można znaleźć wśród nich wiele smacznych propozycji.

Mają naturalny skład – nie zawierają niepotrzebnych dodatków, na przykład glutaminianu sodu, azotynu sodu. To wędliny bez konserwantów – są zabezpieczane przed psuciem z użyciem soli, cukrów oraz przeciwutleniaczy jak witamina C, a także poddawane suszeniu, wędzeniu. Dzięki temu zachowują pyszny aromat, smak, trwałość i są zdrowe.