Kategorie
Zdrowa kuchnia

Z ziołowej apteczki- działanie babki lancetowatej

Po naturalne metody leczenia sięga coraz więcej osób. Stosowanie ziół pomaga utrzymać zdrowie, a posiadanie ich w domowej apteczce często rozwiązuje problem nagłych dolegliwości. Jednym z nich jest babka lancetowata, której zażywanie łagodzi wiele schorzeń organizmu.

W jakiej formie można kupić liście babki?

Babkę lancetowatą (szukaj w dobrych sklepach) stosuje się w różnych formach m.in. jako świeże liście, susz do zaparzania, nalewki, syropy, a także jako dodatek do innych substancji (np. kremów, toników). Jest to niezwykle uniwersalna roślina- pomaga na wiele dolegliwości i można ją stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

Zastosowanie liści babki lancetowatej

Podstawowe działanie wykazuje głównie na trzy obszary organizmu: układ oddechowy, układ pokarmowy i skórę. Picie odwarów wspomaga leczenie stanów zapalnych w gardle i jamie ustnej, ułatwia odkrztuszanie oraz likwiduje kaszel. Ma także pozytywne działanie w nieżycie przewodu pokarmowego, wrzodach żołądka i dwunastnicy oraz łagodnych biegunkach. Z kolei okłady z liści babki lub smarowanie zmienionych miejsc preparatami z dodatkiem rośliny, wspomaga regenerację skóry po oparzeniach, niweluje wysypki, opuchliznę oraz przyspiesza gojenie się ran.

Liście babki lancetowatej to o wiele więcej niż stare i zapomniane metody leczenia naszych babć. Pozytywne właściwości rośliny są nadal aktualne i często o wiele bardziej skuteczne niż środki farmakologiczne.