Kategorie
Uncategorized

Rękawy cukiernicze niezastąpionym narzędziem w kuchni

Rękawy cukiernicze to narzędzie wprost niezbędne w pracy każdego cukiernika. Okazuje się, że worki cukiernicze spotykane są coraz częściej także w domach. Są one używane wszędzie tam, gdzie osobie wykonującej słodkości zależy na pięknym i kolorowym udekorowaniu ciast i deserów. Co więcej, na rynku cukierniczym można znaleźć sporo rodzajów worków cukierniczych, dlatego też warto wiedzieć, który rodzaj wybrać.

Rękaw cukierniczy wykonany z silikonu – rozwiązanie wielorazowe

Osoby, którym zależy na narzędziu, które można będzie użyć wielokrotnie powinny postawić na rękaw cukierniczy wykonany z silikonu. Najczęściej taki worek można zakupić w zestawie razem z dostosowanymi rozmiarowo tylkami, czyli końcówkami, które nadają masie ostateczny kształt. Silikonowy rękaw można umyć , dlatego też jest to rozwiązanie wielorazowe. Oczywiście należy pamiętać o tym, aby mycie przeprowadzić bardzo dokładnie, by wszystkie resztki kremu zostały wypłukane. Niektórzy twierdzą, iż silikonowy rękaw nie daje takiej kontroli nad przepływem masy jak rękaw cukierniczy jednorazowy, natomiast może to być także kwestia wprawy i indywidualnego odczucia.

worki cukiernicze

Rękaw cukierniczy jednorazowy – czy to dobry wybór?

Rękaw jednorazowy jest w całości wykonany z grubej folii, która pozwala na sprawny przepływ masy, dzięki czemu ozdobne różyczki z kolorowego kremu wychodzą wprost cudowne. Za rękawem jednorazowym przemawia także cena, gdyż można go kupić już od 5-6 groszy za sztukę. Warto także wspomnieć, że do rękawa jednorazowego pasują wszystkie tylki, gdyż, aby je umieścić wycina się otwór w rogu worka.

Rękawy cukiernicze bardzo ułatwiają pracę nad słodkościami i pozwalają tworzyć niezapomniane kompozycje z barwnej masy. Współcześnie można je spotkać praktycznie w każdym domu.