Kategorie
Zdrowa kuchnia

Żeń-szeń syberyjski – najważniejsze informacje

Właściwości prozdrowotne żeń-szenia są znane od ponad 4 tysięcy lat. Jest źródłem wielu witamin i innych cennych składników pokarmowych. Podpowiadamy, czym się charakteryzuje i dlaczego warto go włączyć do swojej diety.

Żeń-szeń z Syberii – co warto o nim wiedzieć?

żeń szeń syberyjski

Żeń szeń syberyjski z Planteon.pl to roślina z rodziny azaliowatych, której wysokość może sięgać nawet 2,5 metra. Posiada charakterystyczne długie korzenie, które są wykorzystywane w medycynie wschodniej od tysięcy lat. Występuje nie tylko na Syberii, ale również w Azji Południowo Wschodniej. Żeń szeń jest źródłem bardzo cennych składników odżywczych, zawiera panaksany, panaksynole, eleutrozydy. W jego skład wchodzą witaminy A, B oraz C. Ponadto można w nim znaleźć minerały, takie jak: fosfor, cynk, sód, magnez, żelazo, miedź i potas. Jego stosowanie jest zalecane sportowcom i osobom o słabym stanie zdrowia. Może występować w formie suplementu diety lub jako pocięty albo zmielony korzeń. Ostatnia opcja może być stosowana jako smaczny dodatek do wielu dań, takich jak: jogurty, musli, koktajle lub sosy. Z korzenia żeń-szenia można przygotować napar, nalewkę, a nawet maseczkę do twarzy. Warto pamiętać, że pozytywne efekty jego stosowania są widoczne tylko w przypadkach jego regularnego spożywania.

Właściwości żeń-szenia syberyjskiego

Uniwersalny skład żeń-szenia syberyjskiego przekłada się na jego liczne właściwości prozdrowotne. Zda egzamin w przypadku osób o obniżonej wydolności i kondycji organizmu. Zwiększa odporność na czynniki stresowe i poprawia samopoczucie. Stosowany w okresie jesienno-zimowym minimalizuje ryzyko pojawienia się infekcji. Sprawdza się jako środek wspomagający leczenie otyłości, cukrzycy, depresji i chorób wątroby. Pozostałe istotne właściwości wykazywane przez żeń szeń to:

  • redukowanie ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych,
  • ochrona i stymulacja komórek mózgu,
  • pozytywny wpływ na koncentracje i podstawowe procesy myślowe,
  • wspieranie organizmu podczas przeziębienia lub grypy,
  • regulacja poziomu złego cholesterolu we krwi,
  • przyśpieszanie metabolizmu tłuszczów,
  • poprawa potencji seksualnej,