Kategorie
Wyposażenie kuchenne

Jak wybrać termos turystyczny?

W podróży czy to służbowej, czy turystycznej bardzo często przydaje nam się termos. Termosy są znane nam już od bardzo długiego czasu. Ich zadaniem jest izolowanie wnętrza termosu (i co za tym idzie jego zawartości) od świata zewnętrznego, co sprawia, że wymiana ciepła jest bardzo utrudniona. Świadczy to jednocześnie o tym, że termos nie tylko służy do przechowywania gorących cieczy czy potraw, ale również chroni przed ogrzewaniem się posiłków zimnych. Nie każdy o tym pamięta.

Termosy turystyczne – jakie powinny być?

Kiedy chcemy kupić dobry termos turystyczny, to dobrze wiedzieć jakimi cechami powinien się charakteryzować. Termos turystyczny to jak się okazuje nie taka prosta sprawa, a zasadniczo trzeba byłoby powiedzieć, że nie sam termos tylko jego wybór. Kiedy chcemy mieć dobry termos na wyprawy, to przede wszystkim musimy kupić termos jak najprostszy. Chodzi tutaj głównie o sposób jego zamykania. Wybieramy więc proste termosy z zakręcanym korkiem. Z doświadczenia wiadomo, że bardziej skomplikowane zamknięcia często się psują lub zapiaszczają. Kolejny ważny aspekt, to ten, który decyduje o trwałości termosu. Termos musi być wykonany w całości z metalu. Wykluczone jest zabieranie termosów z wkładami szklanymi w podróż. Szczególne rowerową lub na górską wyprawę.

Czy termos turystyczny służy tylko do przechowywania napojów?

Termosy turystyczne to dość szerokie pojęcie, jeśli idzie o kwestie związane z ich przeznaczeniem. Większość termosów służy do przenoszenia ciepłych lub zimnych napojów, natomiast są też termosy turystyczne, które służą do przenoszenia żywności. Takie termosy są niezwykle pomocne, kiedy na przykład w pracy nie mamy możliwości odgrzania jedzenia lub z jakiegoś powodu musimy zjeść poza domem, a nie mamy możliwości zjeść w lokalu, lub po prostu nie chcemy. Oczywista sprawa, że taka sytuacja ma miejsce, kiedy jesteśmy na przykład podczas wypadu w góry. Termos taki – www.polarsport.pl/sprzet-turystyczny/camping/termosy.html pozwala na przechowywanie w cieple jednakowo zup, jak i dań głównych. Taki termos pozwala na utrzymywanie ciepła przez kilka dni.