Kategorie
Zdrowa kuchnia

Jak zapobiegać zmarszczkom? – Siemię lniane w kosmetyce

Siemię lniane, czyli ziarno lnu to nie tylko surowiec do produkcji oleju lnianego. To także lek na różne schorzenia układu pokarmowego ze względu na duże pokłady związków śluzowych. Jest również cennym źródłem białka i soli mineralnych oraz witamin z grupy B i Wit. E. Z tego tytułu siemię jest cennym preparatem odmładzającym, co z powodzeniem zostało wykorzystane w kosmetyce.

Jak przygotować siemię lniane mielone na zmarszczki?

Z mielonego siemienia szybko można przygotować odżywczą papkę na suchą skórę twarzy. Maseczka pobudzi krążenie podskórne, ujędrni skórę i wygładzi dopiero co pojawiające się zmarszczki. W przypadku głębokich bruzd istnieje możliwość ich spłycenia.

Przygotowując siemię lniane mielone na maseczkę, należy zagotować wodę i odmierzyć łyżkę lnianego proszku. Wrzątkiem (zawartość 1 małej filiżanki do kawy) zalać siemię, dokładnie wymieszać i odczekać 5 minut aż papka spęcznieje. Dodać oleju lnianego lub kokosowego. Maseczkę można jeszcze wzbogacić, dodając sok z surowego jabłka lub pomarańczy w proporcji 1 łyżeczki od herbaty.

Jeżeli papka okaże się zbyt gęsta, dodać niewielką ilość przegotowanej wody. Gorącą (ale nie parzącą) maseczkę nakładać łopatką lub płaską łyżeczką na oczyszczoną twarz. Zakryć gazikiem, aby papka dobrze się trzymała powierzchni skóry. Po około 20 minutach maseczkę można zmyć przegotowaną zimną wodą.

Jak przygotować siemie lniane mielone do kąpieli?

Zmarszczki pojawiają się nie tylko na twarzy, ale także na dekolcie i szyi. Wraz z przybywaniem lat osłabiona zostaje także struktura włókien skóry na innych częściach ciała. Dlatego warto stosować profilaktyczne kąpiele w siemieniu lnianym. Przed zażyciem takiej kąpieli należy wziąć prysznic i spłukać z ciała brud przy użyciu mydła lub żelu do kąpieli.

Do przygotowania kąpieli odmładzającej w wannie, użyć siemienia lnianego zmielonego. Należy 3 łyżki siemienia zalać wrzątkiem, odczekać aż spęcznieje, jak w poprzednim przepisie i wlać miksturę do zakorkowanej wanny. Napełnić ją wodą i wejść do niej. Jeżeli skóra jest bardzo wysuszona, warto dodać do kąpieli łyżkę oleju kokosowego.

Przed wejściem do wanny należy zabezpieczyć włosy ręcznikiem lub czepkiem, aby drobinki mielonego siemienia lnianego nie zaplątały się we włosy, gdyż trudno je będzie stamtąd usunąć. Dwudziestominutowe siedzenie w wannie można sobie umilić słuchaniem muzyki i czytaniem książki. Następnie wypuścić wodę z wanny, a ciało opłukać z resztek siemienia pod prysznicem. Skóra nie wymaga dodatkowych kosmetyków typu balsam czy krem.