Kategorie
Uncategorized

Czy znasz porost islandzki?

Porost islandzki, nazywany jest również płucnicą. Znany także jako tarczownica islandzka to niesamowicie pomocny gatunek porostu, o szerokiej gamie zastosowań w medycynie.

Jest to porost, a więc nie roślina. Jest to organizm, który ulega symbiozie grzybu z glonem.

Wbrew swojej nazwie, porost islandzki spotkać można na niemal wszystkich kontynentach świata. Nie rośnie on tylko w niektórych obszarach Afryki i Antarktydy. W Polsce w dawnych czasach był bardzo popularny, ale ze względu na nadmierną zbiórkę populacja uległa znacznemu zmniejszeniu. Obecnie porost islandzki w Polsce zagrożony jest całkowitym wyginięciem, dlatego objęty jest ochroną prawną.

Porost islandzki znany jest ze swoich właściwości bakteriobójczych i przeciwzapalnych. Dlatego świetnie sprawdza się przy kaszlu, zapaleniu gardła, chrypce i innych objawach górnych dróg oddechowych, które dotknęła infekcja. Chroni przed szkodliwymi czynnikami błonę śluzową, dlatego polecany jest osobom przebywającym w słabo wentylowanych pomieszczeniach oraz palaczom, którzy nie umieją skutecznie wygrać z nałogiem. Porost islandzki ma też działanie dezynfekujące i przeciwzapalne, które sprawia, że znajduje on również zastosowanie w walce z problemami dermatologicznymi. Działa też łagodząco na trądzik i zapobiega dalszemu  jego rozwojowi, a nawet pomaga przy znacznie poważniejszych zmianach, takich jak liszaj albo łuszczyca. Działa ochronnie na oparzoną skórę. Porosty islandzkie, dzięki właściwościom antybakteryjnym można często znaleźć w produktach do higieny intymnej i naturalnych pastach do zębów