Kategorie
Wyposażenie kuchenne

Z jakiego materiału nóż do filetowania?

Dobry nóż do filetowania znacząco ułatwi codzienną pracę w kuchni, dlatego też nie warto na nim oszczędzać. Najbezpieczniejszym wyborem są oczywiście noże od renomowanych producentów, którzy są gwarancją najwyższej jakości i niezawodności. Pamiętać należy o tym, że tylko dobre noże nie wchodzą w reakcję z krojonymi produktami i co najważniejsze nie zmieniają smaku przygotowywanych dań.

Jaki materiał wybrać?

Godne polecenia są noże ze stali, które są najlepszą alternatywą dla modeli wykonanych z blachy. Niestety na rynku jest bardzo wiele noży sztancowanych, które wykonane są z blachy albo zwykłej stali szlachetnej. Ich największym minusem jest to, że bardzo szybko się tępią i co najgorsze, mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Przy wielu modelach nie ma nawet możliwości porządnego naostrzenia ostrzy.

Jaki typ stali?

Z praktycznego punktu widzenia najlepszym wyborem jest nóż do filetowania ze stali Bokono, który w swoim składzie ma dużą ilość węgla. Noże tego typu są bardzo twarde i ostre, dlatego też rzadko kiedy trzeba będzie je ostrzyć. Przy dobrej ostrzałce w kilka sekund będzie można uzyskać idealną ostrość. Na rynku istnieje podział na stal noży europejskich i japońskich. Europejskie noże najczęściej wykonane są ze stali molibdenowo-chromowo-wanadowej. Najlepszymi parametrami użytkowymi, mogą pochwalić się oczywiście ręcznie kute noże. Godna polecenia jest rewelacyjna stal Cronidur® 30, która w swojej klasie nie ma sobie równych. Największym atutem jest nie tylko duża ostrość, ale również odporność na korozję. Jeżeli chodzi o japoński nóż do filetowania, to najczęściej wykonany jest on ze stali VG10. Nowością na rynku jest rewelacyjna stal proszkowa MicroCabridge, która zaspokoi oczekiwania nawet najbardziej wybrednych kucharzy. Na samym końcu warto wspomnieć o stali Blue Steel Aoko, która skuwana jest z żelazem.