Kategorie
Wyposażenie kuchenne

Z czego powinna być zrobiona dobra brytfanna?

Jak wybrać brytfannę? Pytanie to pojawia się bardzo często podczas chęci kupienia tego naczynia. Można zwracać uwagę na wielkość, pojemność, wysokość, czy też nawet na to, czy będzie ona wyposażona w pokrywkę, czy też nie. Wszystko to jest rzecz jasna bardzo ważne, lecz nie da się ukryć, że zdecydowanie najważniejszą sprawą jest to, aby wybrać brytfannę zrobioną z dobrej jakości tworzywa, które będzie swoją charakterystyką pasował do oczekiwań danej osoby.

Brytfanna ze szkła żaroodpornego

Jedną z najczęściej spotykanych w polskich kuchniach wersją brytfanny jest ta, która została zrobiona z żaroodpornego szkła. Czym się ona charakteryzuje i jakie są jej wady oraz zalety?

Najważniejszą zaletą w tym wypadku jest to, że jest to naczynie odporne na bardzo wysokie, jak i bardzo niskie temperatury. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby używać jej nie tylko w piekarniku, lecz również w mikrofalówce. Od strony użytkowej trzeba wspomnieć, że jest to model, który nie wchodzi w żadne reakcje chemiczne z potrawami i jest dla nich całkowicie obojętny. Dzięki temu brytfanna się nie barwi, nie przechodzi zapachem, oraz jest odporna na działanie kwasowe lub zasadowe potraw, więc nie ma żadnego ryzyka, że przykładowo pokryje się nalotem rdzy.

Do wad niestety można zaliczyć duże ryzyko uszkodzenia poprzez stłuczenie lub wyszczerbienie się jej. Nie można również zignorować tego, że jest to brytfanna szczególnie ciężka, a także mocno się nagrzewająca.

Brytfanna ceramiczna

Innego typu bardzo popularnym modelem brytfanny jest ta, która jest wykonana z ceramiki. Czym się ona charakteryzuje?

Nie da się ukryć, że szczególnie wartą uwagi zaletą w przypadku tego modelu jest fakt, że materiał, z którego została wykonana, nie wykazuje żadnych właściwości przywierania do niego czegokolwiek. Dzięki temu potrawy wyjmuje się bardzo łatwo i bez ryzyka ich uszkodzenia. Przekłada się to również na łatwość i szybkość mycia. Oczywiście podobnie jak w wersji szklanej, tak i tu nie ma ryzyka przechodzenia zapachów, smaków czy też kolorów na naczynie z przygotowywanej w nim potrawy. Dużą wadą jest natomiast waga, a także wysokie ryzyko uszkodzenia.