Kategorie
Zdrowa kuchnia

Owocowe susze znane od dawna

Owoce to pyszne i bardzo słodkie produkty, które obok warzyw są niezwykle ważnym składnikiem codziennej diety. Zarówno te w naturalnej postaci jak i suszone zawierają szereg cennych właściwości, korzystnie wpływających na zdrowie.

Historia suszenia owoców

Suszone owoce (https://planteon.pl/zdrowa-zywnosc/bakalie/suszone-owoce) są znane od dawien, dawna. Suszenie należy bowiem do jednej z najstarszych metod konserwowania. Wzmianki na temat takiego utrwalania owoców pojawiły się już około 2000 lat p.n.e. na mezopotamskich tabliczkach. Wiadomo, że na początku zaczęto suszyć owoce w krajach Bliskiego Wschodu a więc na terenach dzisiejszej Turcji, Libanu, Syrii oraz Izraela. Pierwotnie owoce były suszone na słońcu. Wraz z rozwojem technologii zaczęto stosować inne metody suszenia owoców.

Na czym polega suszenie owoców?

Suszenie to proces polegający na odparowaniu wody, która w świeżych owocach stanowi ponad 80 procent. Z kolei w suszach zawartość wody wynosi do 25 procent. Suszenie sprawia, że każdy owoc zmienia swą wielkość, kształt oraz wartość odżywczą. Z kilograma świeżych owoców można uzyskać średnio od 100 do 300 gram suszu.

Owocowe susze dostępne przez cały rok

Susze z owoców są powszechnie dostępne w wielu marketach. Dziś na półkach sklepowych nie brakuje niewielkich opakowań w których znajdują się suszone winogrona, morele, daktyle, jabłka, gruszki, banany, śliwki czy figi. Wiele z nich jest także sprzedawane na wagę.

Do najpopularniejszych suszonych owoców można bez wątpienia zaliczyć winogrona, które są potocznie nazywane rodzynkami. 
Wiele suszonych owoców posiada w swym składzie cenny dla zdrowia błonnik oraz inne witaminy. Ogromną zaletą suszonych owoców jest to, że są one dostępne przez cały rok. Warto sięgać po nie wówczas, gdy mamy ochotę na słodką przekąskę.