Kategorie
Zdrowa kuchnia

Owoce liofilizowane. Czym jest proces liofilizacji?

Owoce liofilizowane są wspaniałym dodatkiem do różnego rodzaju wypieków, słodkich posiłków oraz jako przekąska na co dzień. Są bardzo zdrowe, ale niestety też swoje kosztują. Na czym polega wspomniany proces liofilizacji i dlaczego owoce po nim mają w sobie dużo witamin? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. 

Liofilizacja — co to takiego?

Dzięki procesowi liofilizacji owoce i warzywa zachowują znacznie większą ilość witamin i innych składników odżywczych niż podczas pozostałych procesów, które mają wydłużyć ich żywotność, czyli np. mrożenia.

Liofilizacja to, innymi słowy, suszenie sublimacyjne — co to oznacza? Proces ten polega na usunięciu wody z zamrożonego wcześniej owocu lub warzywa. Podczas tego działania zamrożona woda przechodzi od razu w stan pary wodnej, czyli pomijany jest stan ciekły.

Dzięki liofilizacji produkt przechowywany może być przez bardzo długi czas. Nie ingeruje się w jego skład, to znaczy, że nie dodaje się żadnych środków chemicznych wpływających na jego żywotność, czyli konserwantów.

Dzięki procesowi liofilizacji produkt zachowuje najwięcej wartości odżywczych w porównaniu do produktu wyjściowego.

Czy liofilizacja ma same plusy?

Według nas — tak! Jednak dla co poniektórych minusem może okazać się cena produktu liofilizowanego. Proces liofilizacji jest długi, niekiedy trwa nawet trzy dni, stąd cena produktu np. owoców liofilizowanych jest często bardzo wysoka. Mimo wszystko te działania zatrzymują w produkcie najwięcej witamin i właśnie to jest tego warte.