Kategorie
Zdrowa kuchnia

Na jakie problemy pomoże arcydzięgiel?

W dzisiejszych czasach coraz częściej, wspomagająco lub też zamiast chemicznej farmakologii, stosuje się wypróbowane i znane od wieków roślinne sposoby walki z różnymi dolegliwościami. Do takich na nowo odkrywanych roślin można zaliczyć z całą pewnością arcydzięgiel.

Czym charakteryzuje się arcydzięgiel litwor?

Jest to roślina naturalnie występująca w naszym kraju, zaliczana do gatunku selerowatych. Ze względu na to, że tradycyjnie stosowany jest od wielu już wieków, spotkać można się z różnymi nazwami zwyczajowymi, takimi jak anielskie ziele, anielski korzeń, angelika czy dzięgiel lekarski.

Jako surowiec zielarski stosowany jest jego korzeń, warto również pamiętać o tym, że jest to roślina chroniona, objęta ochroną częściową, dlatego też zbiór dziko rosnących okazów możliwy jest w ustalonych okresach bądź po uzyskaniu odpowiedniego pozwolenia.

Dzięgiel litwor na problemy z układem trawiennym

Anielski korzeń najczęściej stosowany jest podczas problemów dotykających układ trawienny – nalewka bądź odwar z jego korzenia skutecznie leczy wzdęcia i zaparcia. Jest znany również z tego, że dzięki zawartości olejków eterycznych i furanokumaryn, pomaga walczyć z bólami brzucha, ponieważ działa rozkurczowo.

Zioło to przede wszystkim wspomaga trawienie, poprzez pobudzanie wydzielania śliny, soków żołądkowych oraz enzymów trawiennych. Stosuje się go również w przewlekłych chorobach wrzodowych żołądka, najczęściej razem z piołunem i szałwią.

Inne zastosowania arcydzięgla

Ta niezwykła roślina ma jednak szerokie zastosowanie również podczas występowania innych dolegliwości: często stosuje się ją podczas bóli reumatycznych czy nerwobóli – wtedy bolące miejsca naciera się olejkiem lub spirytusem z arcydzięgla. Zioło to rekomendowane jest również przy migrenach, bezsenności i stanach napięcia nerwowego, doskonale oczyszcza też organizm (dlatego stosuje się go przy zatruciach alkoholem i nikotyną), działa wykrztuśnie i łagodzi stany zapalne skóry. Ponadto, arcydzięgiel używany jest również w gastronomii, ze względu na swój korzenno – gorzki smak.

Przed decyzją o zastosowaniu anielskiego ziela, warto skonsultować się dobrym zielarzem bądź lekarzem, szczególnie w przypadku dzieci oraz kobiet w ciąży – ten niepozorny korzeń ma w sobie naprawdę wielką moc!