Kategorie
Zdrowa kuchnia

Ziemniaki, którym nie można się oprzeć. Na jakie dania warto postawić?

Ziemniaki to jeden z podstawowych składników naszej kuchni, a pomysłów na dania z ich udziałem nie brakuje. Nie trzeba wiele, by przemienić ziemniaki w wyjątkowe danie, które zachwyci swym smakiem.

Warzywne zapiekanki z ziemniakami w roli głównej

Wśród tych dań, w których ziemniaki sprawdzą się doskonale, bardzo ważne miejsce zajmują warzywne zapiekanki. Ich przygotowanie jest bardzo proste – wystarczy odpowiednia przyprawa do ziemniaków, dodatek ulubionych warzyw, odrobin sera – i gotowe. Takie dania można przygotować dzięki gotowym przepisom, można je też tworzyć samodzielnie, sięgając po swe ulubione dodatki.

Co jeszcze można wyczarować z ziemniaków?

Ziemniaczane pyzy, chrupiące placki oraz farsze do pierogów – oto kolejne dania, w których ziemniaki mogą odgrywać bardzo ważną rolę. Wielkim powodzeniem cieszą się też sałatki ziemniaczane, w których te warzywa mogą się łączyć z licznymi dodatkami. Dzięki przyprawie do ziemniaków i frytek można też przygotować te warzywa w wersji opiekanej lub pieczonej, idealnie pasującej do warzyw, mięs lub smażonych jajek. Możliwości jest sporo, trudno zatem znudzić się tym wszechobecnym i niedocenianym warzywem.

Ziemniaki nie muszą być tylko dodatkiem do mięs czy warzyw, a puree czy frytki nie są jedynymi daniami, jakie można z nich wyczarować. Z warzyw tych można stworzyć wiele wspaniałych potraw, które świetnie sprawdzą się i na świątecznych stołach, i w trakcie codziennych obiadów.