Kategorie
Wyposażenie kuchenne

Jak wybrać odpowiednią formę do pieczenia chleba?

Jeśli tylko raz się spróbuje, to szybko się okazuje, że pieczenie chleba w dom nie jest wcale tak trudnym zadaniem. Często nawet nie trzeba mieć do tego gotowego zakwasu, a wystarczające będzie ciasto na drożdżach. Kluczem jednak w pieczeniu domowego chleba jest odpowiednio dobrana forma. W jaki sposób to zrobić? Czym powinna się ona charakteryzować?

Odpowiednio rozmiar

Kluczowe do dobrania odpowiedniej formy do pieczenia chleba jest wybranie jej we właściwym rozmiarze. Dobra forma nie może być za mała, ponieważ wtedy ciasto może mieć trudność w poprawnym upieczeniu się, lecz również nie może być zbyt mała, ponieważ wtedy po prostu wyleje się ono z formy podczas pieczenia.
Nie mniej ważną kwestią jest również to, jakiego kształtu powinna być forma do pieczenia chleba. Zdecydowanie najczęściej ma się do czynienia z formą prostokątną, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać model okrągły, który może dodatkowo nadać wypiekowi bardzo interesujący kształt.

Z jakiego materiału powinna być forma do pieczenia chleba?

Wybierając formę do pieczenia chleba, nie można zapominać również o tym, że powinna ona być wykonana z odpowiedniego materiału. Z jakiego konkretnie? Zdecydowanie najpopularniejsze są formy wykonane ze stali nierdzewnej. Nie tylko są one lekkie i dość wytrzymałe, lecz dodatkowo posiadają specjalną, nieprzywierającą powłokę, dzięki czemu chleb się w niej nie przypala i nie ma żadnego problemu z jego wyjęciem po upieczeniu. To na co trzeba uważać, to aby takiej formy nie porysować, o co niestety nie jest trudno.