Kategorie
Wyposażenie kuchenne

Czym różnią się od siebie maty do pieczenia?

Na naszym rynku dostępne jest wiele różnych rodzajów i modeli mat do pieczenia. Jest w czym wybierać. Trzeba tylko odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest w matach najważniejsze? Na co trzeba zwracać uwagę, by kupić tę najlepszą?

Rozmiar

Podstawowym parametrem maty do pieczenia jest jej wielkość. Koniecznie trzeba na nią zwracać uwagę. Mata musi dobrze leżeć na blacie lub stole. Nie może zwisać ani podwijać się. Równocześnie nie powinna być zbyt mała, by nie doszło do wałkowania ciasta bezpośrednio na blacie kuchennym. Mata powinna też mieć taki rozmiar, by zmieściła się ona do piekarnika.

Miarki

Mata do pieczenia może też mieć specjalną miarkę – kołową i liniową. Jest ona narysowana bezpośrednio na macie i ułatwia ocenienie wielkości rozwałkowanego ciasta. Dzięki temu łatwo jest stwierdzić, czy ciasto powinno być bardziej rozwałkowywane, czy też powinno być mniejsze. Zwiększa to komfort pracy i przyspiesza ją.

Materiał

Większość mat do pieczenia wykonana jest z silikonu. To dobry materiał na takie artykuły, bo nie przywiera i jest odporny na wysokie temperatury. Oznacza to, że nie ciasto można wałkować bez podsypywania go mąką, która mogłaby przyczynić się do tego, że stanie się ono twarde. Mata ułatwia też przeniesienie ciastek ze stolnicy do piekarnika. Nie ma potrzeby przekładania ich na blachę, ale wystarczy włożyć je do pieca razem z matą. Co ważne, silikon można też bez obaw zwinąć w rulon, co ułatwia przechowywanie maty, gdy nie jest potrzebna. Bez trudu można schować ją w każdej szufladzie.