Kategorie
Zdrowa kuchnia

Co to jest Agar? Przewodnik dla początkujących!

Agar to żelatynowa substancja z czerwonych alg, która jest używana jako zagęszczacz, często w kuchni wschodnioazjatyckiej i japońskiej. Znany jest również jako agar japoński lub koreański oraz pektyna balistyczna. Jej wyjątkowe właściwości żelowe sprawiają, że wyróżnia się wśród innych zagęszczaczy, takich jak skrobia czy maranta. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o agarze! Zacznijmy…

Co to jest Agar?

Agar (dostępny na Planteon.pl), w przeciwieństwie do innych środków żelujących, jest białkiem pochodzenia roślinnego. Pozyskuje się go z czerwonej algi, która jest uprawiana w ciepłym tropikalnym klimacie. Pozostałe środki żelujące są naturalnymi zagęszczaczami na bazie węglowodanów i są ekstrahowane z roślin takich jak kukurydza, ziemniaki i ryż. W przeciwieństwie do agaru, te zagęszczacze mogą powodować niepożądane reakcje u osób wrażliwych na gluten.

  • Agar jest bezsmakowym, bezwonnym proszkiem, który jest szeroko stosowany w kuchni azjatyckiej i bliskowschodniej.
  • Agar jest doskonałym źródłem błonnika i białka, a jednocześnie ma bardzo niską zawartość kalorii i węglowodanów.
  • Agar jest używany jako wegetariańska alternatywa dla żelatyny w deserach. Jest często stosowany w daniach kuchni azjatyckiej i bliskowschodniej, zwłaszcza indyjskiej i południowo-wschodniej.

Dlaczego warto używać agaru?

Agar jest świetną alternatywą dla żelatyny lub zagęszczaczy na bazie skrobi. Nie posiada własnego smaku, a jest znacznie bardziej odżywczy niż zwykłe zagęszczacze. Jest używany od tysięcy lat w kuchniach azjatyckich i bliskowschodnich.

Agar jest naturalnym roślinnym substytutem żelatyny, który może być używany do wielu funkcji, w tym tworzenia puddingów, cukierków, galaretek, a nawet wegańskich deserów. Agar jest znacznie zdrowszy niż żelatyna, która jest wykonana z kolagenu zwierzęcego.

Jak wybrać i przechowywać agar

Agar występuje w dwóch formach – płatków i proszku. Płatki będą łatwiejsze do rozpuszczenia w wodzie, podczas gdy proszek będzie nieco szybszy do rozpuszczenia. Możesz łatwo znaleźć agar w swoim lokalnym azjatyckim sklepie spożywczym.

Wybierz agar, który jest w szczelnych, hermetycznych opakowaniach i przechowuj go w ciemnym, suchym, chłodnym miejscu. Agar powinien wytrzymać przez kilka lat, jeśli jest przechowywany prawidłowo.