Kategorie
Wyposażenie kuchenne

Co trzeba wiedzieć myciu naczyń w zmywalni gastronomicznej?

Mycie naczyń, które powracają z sali konsumenckiej, jest bardzo ważnym i odpowiedzialnym zadaniem. W celu zapewnienia wydajnej pracy zmywalni, potrzebne jest wyposażenie jej w odpowiedni sprzęt i meble gastronomiczne. Jak wygląda proces oczyszczania naczyń i co wchodzi w skład wyposażenia zmywalni?

Jak poprawnie oczyścić zastawę stołową – krok po kroku

Krok 1 – oczyszczenie talerzy z resztek pożywienia

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić zaraz po przywiezieniu naczyń z sali konsumenckiej, jest oczyszczenie ich z resztek jedzenia za pomocą gumowej łopatki. Pomocą służy tu kosz na odpadki, specjalnie przeznaczony do utylizacji resztek żywności. Nie należy zwlekać z usunięciem pozostałości z talerzy, gdyż z czasem przyschną one do powierzchni naczyń, co znacznie utrudni dalsze mycie.

Krok 2 – czyszczenie naczyń w zlewie za pomocą gąbki i płynu do naczyń

Elementem wyposażenia zmywalni, który odgrywa tu pierwsze skrzypce, jest zlew do naczyń. Jest on używany do ręcznego mycia naczyń w ciepłej wodzie, w celu dokładnego usunięcia tłuszczu i innych zabrudzeń, które pozostały na zastawie stołowej.

Krok 3 – suszenie

Żadna zmywalnia nie może się również obyć bez suszarki wysokiej jakości. Ten element wyposażenia jet używany do składowana naczyń po myciu, by mogły odcieknąć z nadmiaru wody.

Krok 4 – wyparzanie

Następnym krokiem jet wykorzystanie wyparzarki. Jest to urządzenie, które za pomocą wysokiej temperatury likwiduje drobnoustroje obecne na powierzchni naczyń.

Krok 5 – składowanie w szafie na naczynia

Kiedy zastawa stołowa jest już umyta, osuszona i wyparzona, należy umieścić ją w metalowej szafie na naczynia, gdzie będzie czekać, aż do wydania kolejnego posiłku.