Kategorie
Wyposażenie kuchenne

Dlaczego tak istotne jest prawidłowe przechowywanie pożywienia? Najpopularniejsze urządzenie chłodnicze

Urządzenia chłodnicze różnego typu są niezbędnym wyposażeniem dowolnego lokalu gastronomicznego. Pozwalają one na uzyskanie odpowiednich warunków do przechowywania żywności. Istnieje wiele rodzajów takich urządzeń, które dostosowane są do wielkości restauracji i jej potrzeb. Jakie warunki są potrzebne do przechowywania jedzenia i jakie urządzenia są do tego wykorzystywane?

Przechowywanie żywności

Zapewnienie odpowiednich warunków do magazynowania surowców, półproduktów i gotowych potraw jest niezbędne dla każdego przedsiębiorstwa gastronomicznego. Niewłaściwe przechowywanie produktów żywnościowych prowadzi do ich szybszego zepsucia, co naraża lokal gastronomiczny na straty. Narażone jest wówczas również zdrowie konsumentów, gdyż nadpsute surowce mogą zostać przypadkowo wykorzystane do przyrządzenia jednej z potraw serwowanych w lokalu.

Najpopularniejsze urządzenie do przechowywania żywności

Najszerzej rozpowszechnionym urządzeniem chłodniczym jest lodówka, bardziej technicznie zwana chłodziarko-zamrażarką. Dzięki niskiej temperaturze w jej wnętrzu, wynoszącej kilka stopni Celsjusza, stwarza ona idealne warunki do magazynowania różnorodnych produktów. Można w niej składować warzywa i owoce, mięso i wędliny, rożne rodzaje serów i inny nabiał (np. jogurty, śmietany, czy kefiry). Nadaje się one także do przechowywania półproduktów czekających na dalszą obróbkę (np. ciast naleśnikowych, marynowanych mięs, czy różnego rodzaju farszów), a nawet gotowych potraw, takich jak zupy, pieczone mięsa, sałatki i wiele innych.