Kategorie
Zdrowa kuchnia

Nasiona lnu i ich właściwości

Len pospolity jest bardzo popularny. Jego ziarna zalicza się do super żywności. Produkt ten cechuje się niesamowitymi właściwościami i bardzo bogatym składem. W codziennej diecie może być stosowany pod różnymi postaciami. Niektórzy preferują zmielone siemię lniane (https://planteon.pl/zdrowa-zywnosc/bakalie/ziarna/siemie-lniane-ziarno) jako dodatek do potraw obiadowych czy sałatek, z kolei inni zdecydowanie wolą przyrządzić z niego napój.

Jak wygląda siemię lniane?

Nasionka lnu mają barwę najczęściej brązową. Ten rodzaj nasionek najłatwiej dostać, zarówno w marketach na półkach ze zdrową żywnością, jak i w sklepach zielarskich. Jest jeszcze inna odmiana, siemię złociste, które jest znacznie mniej popularne.

Skład, czyli co w sobie zawierają nasiona lnu

Skład niewielkich nasionek jest niezwykle urozmaicony. Wśród różnorodnych składników wyróżniają się między innymi kwasy omega-3, a także duża ilość błonnika. W siemieniu lnianym nie brakuje również minerałów oraz ważnych z punktu widzenia ludzkiego organizmu witamin.

Na co pomagają nasiona lnu?

Jeżeli chodzi o zastosowanie, to siemię wykazuje prozdrowotne działanie na wielu obszarach. W pierwszej kolejności wskazać trzeba problemy układu trawiennego. Zawarty w siemieniu błonnik reguluje układ trawienny i ułatwia wydalanie stolca. Nasiona lnu pomagają także zwalczyć refluks. Siemię stosowane jest również i na inne dolegliwości. Warto w tym względzie zasięgnąć porady doświadczonego lekarza, który pomoże wybrać optymalną suplementację codziennej diety.